2015 m. gegužės 21 d., ketvirtadienis

PASKUTINIS SUSITIKIMAS LIETUVOJE BIRŽELIO 14 - 20 DIENOMIS.
   Ką gi... Atėjo tas metas, kuomet ir mes turėsime priimti savo draugus Lietuvoje. Laikas prabėgo neįtikėtinai greitai. Gal todėl, kad jis buvo be galo intensyvus: daug užduočių ir įvairiausių veiklų, daug vizitų ir kūrybinių iššūkių.
Dvejus metus vykęs projektas tikrai padėjo kurti daugiakultūrę Europą, kurios gyventojai mes esame. Pasaulio pažinimas yra viliojantis ir niekada nesibaigiantis - praturtinantis žmogų kaip asmenybę, padedantis užaugti, tapti tolerantiškesniu tautų kultūroms, tradicijoms, papročiams, charakterio bruožams, ugdantis gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti.
Taigi, kvietimai jau įteikti, programa jau paruošta, beliko tik visus planus įgyvendinti.
Go girls and boys, go!

Here is homework for our dear friends from Turkey, Poland, Finland, Spain, Greece and Romania ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Uu0L1c7nN7s

Šeštasis Comenius vizitas - pažintis su Suomija

The sixth meeting in Finland

   Jau antrus metus Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos vykdomas daugiašalis Comenius projektas „Kurkime daugiakultūrę Europą“  baigiasi. Gegužės 3 – 9 dienomis aplankėme paskutinę šalį-partnerę – Suomiją, Hiuvinkė miestą, Harkavehmas mokyklą  ir jos bendruomenę.

   Vizito metu pirmiausia aplankėme Hiuvinkė miestą, kurio istorija prasidėjo nuo iniciatyvos 1872 metais įkurti traukinių stotį. Šis miestas turi 46 tūkst. gyventojų, kurie dėmesingi ir draugiški, jauni ir vyresnio amžiaus žmonės stebino gebėjimu sklandžiai bendrauti anglų kalba. Šiame mieste įsikūrusi  „Konecranes“  kompanija, kuri gamina visame pasaulyje garsius liftus. Šis miestas garsus ir  vilnos fabriku, dabar jame organizuojamos įvairios meno parodos, jo pastatuose įsikūręs Vaikų ir jaunimo meno centras „Villa“, kuriame miesto vaikai ir jaunimas gali turiningai praleisti laiką, kurti meninius darbus, bendrauti ir išreikšti save.  Jame rengiamos parodos, ekspozicijos. Meno kolekcijas sudaro daugiau kaip 100,000 moksleivių darbų iš daugiau kaip 130 pasaulio šalių, ten liko ir mūsų mokinių kurtos piešinių miniatiūros.

  Miestas apsuptas pušynų, todėl jame labai gaivus ir švarus oras. Šis miestas, beje, prieš kelerius metus gavo sertifikatą, kaip vienas saugiausių miestų Suomijoje. Didžiulį įspūdį paliko moderni Hiuvinkė miesto bažnyčia, suprojektuota profesoriaus Aarno Ruusuvuori ir interjero architekto Antti Nurmesniemi. Jos trikampis architektūrinis sprendimas iš tiesų žavi, joje įrengtas net vaikų žaidimų kampelis!

   Antradienis buvo skirtas Suomijos sostinės Helsinkio miesto pažinimui, bei Suomenlinna jūros tvirtovės, kuri įsikūrusi saloje, aplankymui. Ši tvirtovė-miestas mena 1748 metus, ir išskirtinis tuo, jog 1991 metais buvo įtrauktas į UNESCO saugomų objektų paveldo sąrašą, kaip vienas iš karinių architektūros paminklų. Užsukome ir į ypatingą, oloje įrengtą ir gausiai turistų lankomą Helsinkio liuteronų bažnyčią kurią suprojektavo Timo ir Tuomo Suomalainen. Joje vyksta įvairūs muzikiniai renginiai, koncertai, kurie visiškai nemokami. Neaplenkėme ir Uspenski bei Helsinkio katedrų.

  Kitą dieną lankėmės moderniame Haltia gamtos centre. Šis centras pastatytas vien tik iš medienos, naudojami energiją tausojantys ekologiški šaltiniai - saulės energija.   LdL pamokų metu susipažinome su Suomijos gyvūnija ir augalija, būdingu gamtovaizdžiu skirtingais metų laikais. Mokiniai puikiai praleido laiką žaisdami suomiškus žaidimus, dalyvavo orientaciniame žygyje Nuuksi parke. Vakare mokiniai ir mokytojai galėjo pailsėti tikroje suomiškoje saunoje ir išbandyti savo ištvermę pasinerdami į ledinį ežero vandenį.

   Mokytojai turėjo galimybę susipažinti su Suomijos švietimo sistema, aplankėme kelias mokyklas. Buvo įdomu pabendrauti su kolegomis ir padiskutuoti apie skirtumus ir panašumus, bei privalumus ir trūkumus. Mokiniai pravedė Clil pamokas apie daugiakalbiškumą, tautines mažumas ir regionus savo šalyse, kuo jie išsiskiria, atliko įvairias užduotis. 

  Penktadienio rytas buvo skirtas Europos dienai paminėti. Visos šalys partnerės paruošė savo pasirodymus ir pristatė savitą kultūrą. Projektinė veikla skirta kurti daugiakultūrę Europą, todėl šis renginys ypatingai atspindėjo mūsų europiečių kultūrinę įvairovę europietiškos bendruomenės vienybę.

  Suomija – nepaprasta šalis, joje ypatingai kreipiamas dėmesys į ekologines problemas, bendruomenė skatinama rūšiuoti, tausoti gamtą ir aplinką. Daugybę suomių į darbą, į mokyklą ar tiesiog laisvalaikiu važiuoja dviračiu. Draugystės ryšiai tampa vis stipresni ir kūrybiškesni – mokiniai suvokia, kad bendravimas, tolerancija ir pažinimas plečia bendrą kultūrinį supratimą, keičia požiūrį į stereotipinį mąstymą, sukuria erdvę daugiatautiškumui puoselėti. Visai netrukus įvyks paskutinis susitikimas Kaltinėnuose. Aleksandro Stulginskio gimnazijos mokiniai ir Comenius grupės nariai su nekantrumu laukia mūsų draugų iš Ispanijos, Graikijos, Suomijos, Turkijos, Rumunijos ir Lenkijos. Tikimės savaitė bus ypatinga ir įsimintina mūsų gimnazijos bendruomenei!

Laima Šalkauskienė

Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos

Comenius projekto koordinatorė